Close

Video: káva z dripperu. Už jste doma zkoušeli?

Zrnková káva King’s Coffee.

AKTUALIZOVÁNO/ Příprava filtrované kávy je úžasný domácí rituál. Pojďte také filtrovat a zjistíte, jak dokonale jemná a chuťově bohatá umí káva být.

K přípravě jsme zde použili japonský keramický dripper (překapávač) Hario V60 s papírovým filtrem. Drippery keramické i levnější plastové a další příslušenství koupíte na našem e-shopu.

Filtrovanou kávu na videu připravovala paní pražičová 🙂 , poprvé v životě (podle instrukcí). Vidíte tedy, že přípravu zvládne doma úplně každý a hned napoprvé.

Ať už si chcete připravovat filtrovanou kávu doma nebo na cestách, je dripper skvělým pomocníkem. Jedná se vlastně o trychtýřek se spirálovými drážkami, které zajistí správnou extrakci.

Stačí ho posadit na konvici nebo hrnek, vložit papírový filtr, mletou kávu, užít si vůni během obřadu zalévání a za krátkou chvíli máte hotovo – pro sebe, pro rodinu, pro návštěvu, doma, v práci, na dovolené nebo na výletě. Dripper si oblíbili i profesionální baristé a v kavárnách na něj narazíte čím dál častěji.

Tato příprava se nazývá alternativní. Patří mezi nejsnadnější a zároveň nejlevnější způsoby, jak si rychle připravit výbornou kávu. A nejde jen o pohodlnost, káva z dripperu má jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. V šálku totiž vyniknou ovocné tóny a jemné chuťové nuance.

Zkrátka vyždímáte z dané kávy maximum toho co v sobě má. Chutě jsou vyvážené a káva je absolutně čistá. Filtrovanou kávu z dripperu si zamilujete zejména pokud máte rádi ovocné chutě a lehčí tělo kávy.

Výhody:

 • nízká pořizovací cena – žádný drahý a složitý přístroj
 • snadná údržba – lze mýt v myčce nádobí
 • rychlost, jednoduchost a kvalita výsledné kávy

Dripper Hario V60 - filtrovaná káva

Návod na přípravu kávy pomocí dripperu Hario V60

 1. Položte dripper na servírovací konvičku nebo větší hrnek.
 2. Vložte do dripperu rozevřený papírový filtr. Nezapomeňte ohnout podélný spoj filtru.
 3. Celý filtr důkladně propláchněte horkou vodou. Tím se zbavíte nežádoucí “papírové” pachuti. Nezapomeňte poté vodu ze spodní nádoby vylít.
 4. Nasypte do filtru kávu. Obvykle dáváme 30 g pro přípravu maximálního kapacity (480 ml. kávy). S množstvím můžete experimentovat. Můžete zkusit i 40 g (10 g kávy na šálek / 120 ml.).
  Příprava vyžaduje středně hrubé mletí kávy – hrubost jako cukr krupice. Doporučujeme čerstvě mletou a čerstvě praženou.
 5. Nalijte malé množství vody o teplotě cca 93 °C (půl minuty po varu) do středu namleté kávy, aby se jen navlhčila na povrchu a začala “kvést”. Počkejte 30 sekund.
 6. Postupně zalévejte kávu krouživým pohybem od středu. Pozor, nedotýkejte se proudem vody stěn – voda by protekla bez extrakce.
 7. Celý proces filtrování by měl trvat 3 minuty.

Vidíte, je to snadné. Nyní už jen přesunete dripper stranou a filtr se sedlinou vyhodíte. Dripper opláchnete. Čistá práce. A můžete si vychutnávat chuť skvěle a precizně připravené kávy.

Určitě vás překvapí, že jak bude šálek chladnout, tak se bude postupně měnit i chuť kávy. Pokud by vám káva přišla příliš hořká, tak ji zkuste příště namlít o trochu hruběji. Pokud vám připadá, že má naopak nevýrazné tělo, tak zkuste jemnější mletí. Můžete také měnit množství mleté kávy.

Věříme, že dripper Hario přesvědčí i zaryté milovníky “českého turka”, že to jde i jinak a lépe.

Drippery keramické i levnější plastové a další příslušenství k přípravě kávy koupíte na našem e-shopu.

Podívejte se také na naše 7 let staré video z počátků, kdy jsme se s filtrem teprve seznamovali. Mohu říct, že od té doby tato příprava u nás neztratila nic na svém původním kouzlu.

O tom, jak káva z dripperu chutná nebo jaká je jeho historie, se brzy dočtete na našem blogu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *