Jak poznat dobrou kávu?
K této otázce mě dovedl Google, když jsem hledal odpověď na otázku, jak poznat dobrý křovinořez. Téma úplně odlišné, ale v zásadě je vše otázkou osobních priorit. Každý hledá v kávě něco jiného.
O definici jsem se pokusil v nedávném rozhovoru pro Mladou frontu DNES:
Pro každého je dobrá káva jednoduše taková, která mu chutná. Každý má jiné chuťové preference. To je do jisté míry dáno tím, jak je kdo otevřen tomu přijmout fakt, že káva nemusí být jen hořká, ale že umí být i přirozeně sladká. Pro mě je dobrá káva taková, u které si při prvním ochutnání řeknu, že ji chci znovu. Je to jako s ženami nebo auty, každý ať si dosadí dle svého.
„Dávám přednost kávě, která přináší zážitek. Je chuťově bohatá, šťavnatá, sladká, neobyčejná a znám její příběh.“
Základní radou je ochutnat kávu nejen teplou, ale i studenou. Nechte ji vychladnout, nepřidávejte cukr ani mléko. Jednak se projeví ukryté tóny, které byste předtím nepoznali a hlavně, pokud vám nebude chutnat studená, tak jednoduše není dobrá. Teď nemyslím to, že neradi pijete studenou kávu, ale prostě chuťově bude nijaká, prázdná nebo dokonce nepitelná.
Samozřejmě se nepředpokládá, že kávu odsoudíte po nesprávné přípravě. I skvělou výběrovou kávu se suprovým hodnocením a perfektně upraženou můžete znehodnotit neprávným postupem. Zkazit se toho dá hodně – špatně zvolená hrubost na mlýnku, nesprávná teplota, dlouhá extrakce… Obzvlášť u pákového kávovaru je potřeba dodržet ideálně přesné postupy (množství mleté kávy, tampování, doba extrakce).
Poznat dobrou a kvalitní kávu často znamená, že se k ní musíte prostě propít. Lepší káva neznamená mít doma kávovar na espresso za x tisíc. Stačí si pořídit ruční mlýnek a třeba obyčejný french press. Zkuste experimentovat. Základem je vyzkoušet jinou hrubost mletí. Klidně se nás zeptejte, rádi vám poradíme.