Close

Sladíte jen ze zvyku?

King’s Coffee

Lidé sladí většinou ze zvyku. Hodí si do kávy dvě kostky cukru často ještě před tím, než ji ochutnají. Je to podobné jako s polévkou, jakmile na stole stojí slánka nebo maggi, někdo se toho chopí dříve než lžíce.

Stejně tak, jako v King’s Coffee učíme, že káva není jen hořký tmavý nápoj, tak i vyzýváme, aby lidé kávu nejdříve ochutnali. A pak se teprve případně dožadovali cukru. Ve většině případů jsou mile překvapeni a kávu si vychutnají bez něj.

Slazení kávy má u nás bezesporu tradici. Vždyť kdo na návštěvě neslyšel známé klišé: „S cukrem, nebo bez?“. Stejně tak se chovají i kavárny, když automaticky nesou s šálkem dva cukříky.

Je ale trocha sladidla opravdu takový problém? Já sám bych si cukr nepřidal, ale ani nesoudím ostatní, kteří to udělají. Každý z nás kávu oceňuje jiným způsobem.

Cukr potlačuje chuť kávy

Pojďme si napřed rozebrat, proč je cukr tak sporné téma. Kávu nelze připravit v několika minutách. Připravuje se tvrdou prací dny, měsíce, dokonce i roky. U výběrové kávy to platí dvojnásob.

Jednotlivé kroky v dodavatelském řetězci jsou u výběrové kávy pečlivě hlídány tak, aby byl každý šálek výsledného nápoje plný těch nejlepších chutí. Tyto chutě jsou navíc naprosto jedinečné. Jsou utvářeny jednotlivými odrůdami, půdou, ve které rostlina roste, množstvím stínu, nadmořskou výškou, způsobem zpracování a řadou dalších faktorů. V pražírně pak vybereme pražící profil, který zvýrazní ty nejlepší chutě kávového zrna. A cukr .. cukr kávu nejen osladí. Přehluší některé z těch nejjemnějších chuťových tónů. Změní chuťovou rovnováhu kávy.

King’s Coffee

Bez přidaného cukru lépe poznáte i mírné chuťové rozdíly mezi jednotlivými druhy kávy a budou se vám snadněji porovnávat. Tím, že cukr výrazně potlačí charakteristické chuťové vlastnosti, se při pití kávy částečně připravujete o požitek. Káva s cukrem pak už není káva, ale kávový nápoj. Napadá mě přirovnání k pivu. Zvláštní, že dříve nikoho nenapadlo vyladit po načepování příliš hořké pivo cukrem. Dnes vlastně ano, a je z toho radler.

Z pohledu baristy je káva perfektní. Když do ní ale přidáte cukr, už to není ten samý nápoj. Tak to samozřejmě vidí barista – a co na to zákazník?

Někteří lidé tvrdí, že káva je věda; jiní říkají, že je to umění. Já věřím, že je obojím. Rád ji přirovnávám k umění, protože k ní přistupujeme stejným způsobem. Tak například, nemám problém ocenit Monu Lisu. Pokud bych měl ale hodnotit sérii Ženy od Willema de Kooninga, musel bych říct, že mě z nich bolí oči. Ale nejsem žádný odborník na umění.

Káva, stejně jako umění, jídlo nebo hudba, a vůbec všechno, je otázkou preferencí. Některé kávy jsou jako Mona Lisa – univerzálně krásné. A některé jsou jako Žena I. Musíte trochu rozumět umění, abyste je mohli docenit. A stejně jako umění, má i káva několik univerzálně oceňovaných atributů. Podle mě je to ale na každém zvlášť, aby si vybral, jakou kávu bude pít.

Kvalitní káva cukr nepotřebuje

Za oblibou slazení může stát i skutečnost, že většina lidí zatím nevyzkoušela přirozeně sladké, čisté kávy, které byly správně připraveny. Mají má jen zažitou představu, že káva je hořká a je nutné přidat do ní cukr, a nejlépe hned, aby se hezky rozpustil. Proto vždycky ostatním navrhnu, aby kávu nejdříve ochutnali. Jídlo bychom měli také nejdřív ochutnat, než si ho dosolíme. Tak proč to neudělat stejně s kávou?

Zkuste o tom popřemýšlet, až příště zase dostanete ke kávě dva cukříky. Zkuste kávu napřed ochutnat 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *