Close

Sportujete? Káva vás v pravou chvíli nakopne

Napumpujte do sebe energii. Kofein v kávě patří mezi nejužívanější stimulanty. Povzbudí vás před výkonem a pomáhá s regenerací organismu. Také umí potlačit dočasně únavu, zlepšit koncentraci a zvýšit bdělost. Káva má své využití i ve sportu nejen jako podpora výkonu. Kofein je legální psychoaktivní látkou.

O tom, jaký bude mít káva účinek na náš organizmus, rozhoduje načasování její konzumace, kvalita kávových zrn a způsob přípravy. Ještě když jsem pravidelně běhal (2x týdně 7 kilometrů), tak jsem si dával shot espressa asi půl hodiny předem. Kávu jsem se naučil pít pravidelně také před příchodem do posilovny, kde následoval hodinový silový trénink zakončený hodinovým kardiem (většinou běhací pás). Ve studentských letech jsem takto kávou nahrazoval doplněk L-karnitin, který kofein obsahuje. Káva pro mě byl nejdostupnější spalovač tuků 🙂

Kvalita je klíčem úspěchu


Určitě je velice důležité, jakou kávu pijeme. I očima odborníka přes výživu je zásadní kvalita kávových zrn a čerstvost jejich namletí. Už víme, že káva namletá dlouhodobě dopředu, je doslova zkažená, zvětralá. Řešením je kupovat kvalitní organicky pěstovanou kávu, nejlépe arabiku, s jasným původem a zrna namlít těsně před přípravou.

Káva nás dokáže nakopnout jak fyzicky, tak mentálně, podporuje mozek. Nezvyšuje přímo energii v těle, ale brání centrální nervové soustavě, aby se zklidnila. Tím zvyšuje výkonnost, pomáhá tělu se vzchopit a před sportovní aktivitou nabudí. Z odborného hlediska je to alkaloid, který má příznivý vliv na centrální nervovou soustavu i srdeční činnost. Kofein zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo, zvyšuje obsah mastných kyselin v oběhovém systému, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový i dýchací systém. Funguje jako legální doping.

Káva jako suplement


U konzumace kávy neplatí přímá úměra – čím více kofeinu do sebe dostanete, tím lépe vám to poběží. Postačí jeden šálek. Tady však platí, jak moc jste na kofein zvyklí. Člověk, který vypije tu a tam jedno espresso, pocítí po vypití šálku opadnutí únavy i příliv energie. Pokud ale vypijeme pravidelně 6 šálků denně, vytvoříme si na kofein jistou rezistenci. Pokud cítíme, že nás káva už „nenakopává“ tolik, jako dříve, nemá smysl zvyšovat dávky do extrému, ale spíše si od kávy udělat pauzu a její množství chytře přizpůsobit tréninkům.

Podle Oriho Hofmeklera, experta přes výživu a fitness, má káva neuroprotektivní účinky a pomáhá nám udržovat naše svaly „mladé“, jakmile ji konzumujeme před tréninkem. Mimo jiné také pomáhá spalovat přebytečný tuk tím, že o 20 procent zvýší metabolizmus organizmu. Těchto lipolytických účinků kofeinu se využívá v různých doplňcích stravy pro redukci hmotnosti. Kofein také snižuje chuť na sladké a oddaluje pocit hladu. Mimochodem neuroprotektivní účinky se projevují například i nižším rizikem rozvoje Alzheimerovy nebo Parkinsovnovy choroby.

Turek a rozpustná – NE


Kofeinu by se měly vyhýbat lidé, kteří jsou na něj přecitlivělí. Ti to velice dobře poznají – po konzumaci kávy cítí bušení srdce, třes a další spíše nepříjemné pocity. Debaty se vedou i tom, zda kofein působí dráždivě na trávicí trakt, tím, že stimuluje tvorbu žaludečních kyselin. Vyhnout by se mu proto měli lidé, kteří mají problémy s žaludkem nebo se střevy (překyselení, záněty).

I zde ale platí, že rozhodující je kvalita kávy. Tmavě upražená káva, navíc pochybného původu, může mít pro citlivé jedince negativní dopad. Ale to nejlíp poznáte sami, zda vám káva před sportováním vyhovuje, případně jaká a případně jaký způsob přípravy. Doporučujeme proto i lidem s problémy se zažíváním vyzkoušet kvalitní čerstvě praženou kávuvhodně připravenou (ne turek a rozpustná!).

Konzumujete-li opravdu hodně kávy (cca nad 400 mg kofeinu, hranice je opravdu hodně individuální a odpovídá přibližně 3-4 šálkům kávy), může se vám zvyšovat hladina homocysteinu v těle. To lze ale řešit cíleným dodáním některých vitamínů řady B. Nutno říct, že homocystein má mnoho lidí zvýšený i bez pití kávy, určitě je lepším řešením zdravě jíst a pít rozumně kávu, než jíst nezdravě a myslet si, že když nebudu pít kávu, udělám pro své zdraví maximum. Tak to nefunguje.

Káva před sportem


Ideální doba pro konzumaci kávy je ráno nebo před tréninkem. Vhodné množství je někde mezi 1 až 2 šálky kávy (záleží na druhu a způsobu přípravy). Kofein zrychluje spalování tuků, zlepšuje cirkulaci krve a zmírní bolestivost svalů po tréninku. Před vytrvalostním výkonem dokáže káva mobilizovat lépe tukové zásoby jako zdroj energie a zvýšit tak výkon.

Nezapomínejte však pít dostateční množství vody. Zde je na místě připomenout si mýtus, že káva dehydratuje. Studie prokázala, že přiměřené pití kávy nemá nijak výrazné diuretické účinky, pokud dodržujeme pitný režim. Diuretické účinky kávy lze pozorovat pouze u jedinců, kteří si dají kávu jednou za čas.

Po sportu už káva nemá příliš význam. Dopřejte si ji však v klidu v rámci regeneračního procesu.

Pijete před sportem kávu? Jakou a kolik? Pište do diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *